Szanowny Pan Przemysław Czarnek Minister Edukacji i Nauki
Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” apeluje do Ministra Edukacji i Nauki o pilne podjęcie rozmów w sprawie trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się polscy nauczyciele i placówki oświatowe, w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
KSOiW oczekuje natychmiastowego uruchomienia środków finansowych i przeprowadzenia niezbędnych działań legislacyjno - prawnych, aby pracownicy oświaty byli w stanie udźwignąć wyzwania, przed którymi stawia ich kolejny kataklizm. Wyrażamy podziw dla narodu ukraińskiego bohatersko broniącego swojej niepodległości i prawa do samostanowienia. Chcemy udzielić dobrze zorganizowanej i odpowiadającej na autentyczne potrzeby pomocy. W ostatnich dniach do Polski przybyło kilkaset tysięcy uchodźców, w tym dzieci i młodzież. Polscy nauczyciele stanęli na wysokości zadania w trudnych czasach pandemii. Obecnie, w obliczu wojny na Ukrainie, podjęli się trudnego zadania organizowania pomocy dla uchodźców. Otaczają troską i wsparciem dzieci przybywające z ogarniętych wojną terenów. Nauczyciele, którym przybywa ciągle zadań i obowiązków, zasługują na uznanie i docenienie ich pracy.
Wnioskujemy o prowadzenie rzeczywistego dialogu społecznego, o wsłuchiwanie się w głos KSOiW NSZZ „Solidarność” przy przygotowywaniu aktów prawnych dotyczących edukacji tak, aby nie podzieliły one losu zawetowanej w ostatnim czasie ustawy przez Prezydenta RP.
W obecnej sytuacji apelujemy o zaprzestanie likwidacji małych szkół, które mogą stać się miejscem nauki dla przybywających dzieci z Ukrainy.
Wyrażamy gotowość do merytorycznej współpracy w tak newralgicznym momencie, w jakim znalazła się polska edukacja.
Z wyrazami szacunku
Ryszard Proksa
Przewodniczący
KSOiW NSZZ „Solidarność”