Jak przystąpić do związku zawodowego?
Prawo obowiązujące w Polsce, mówi, że reprezentatywną organizacją pracowników do rozmów z pracodawcą jest związek zawodowy.
- Jeśli w Twoim zakładzie pracy działa już Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” wystarczy, że wypełnisz deklarację członkowską i dostarczysz ją do odpowiedniego reprezentanta Związku. Uchwałą komisji zakładowej/międzyzakładowej zostaniesz przyjęty do grona członków NSZZ „Solidarność”.
- Jeśli w Twoim zakładzie pracy nie ma zarejestrowanego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” zaproponuj swoim kolegom i koleżankom założenie związku zawodowego.
Zgodnie z przepisem art.25I ustawy o związkach zawodowych uprawnienia zakładowej organizacji związkowej będą przysługiwać tylko organizacji zrzeszającej co najmniej 10 członków będących pracownikami. Jednak, aby założyć organizację związkową wystarczą tylko 3 osoby.
Najlepszym sposobem, aby poprawić swoje warunki pracy jest zachęcenie jak największej ilości kolegów z pracy do dołączenia do NSZZ „Solidarność”. Im więcej członków Związku będzie w twoim miejscu pracy, tym większy wpływ będziecie mieli na warunki pracy i wysokość zarobków.
Kto Cię wesprze?
Przy zakładaniu organizacji związkowej wesprze Ciebie i Twoich kolegów organizator związkowy:
- Odpowie na Twoje pytania dotyczące związku zawodowego i wyjaśni ewentualne wątpliwości
- Wytłumaczy i sprawnie przeprowadzi przez formalności i kolejne kroki związane z zarejestrowaniem organizacji związkowej w Twoim zakładzie pracy
- Skutecznie zorganizuje pracowników w związek zawodowy (tam, gdzie NSZZ „Solidarność jeszcze nie ma bądź wesprze działania rozwojowe tam, gdzie zrzeszona w NSZZ „Solidarność” jest niewielka ilość pracowników).
Związek zawodowy, który chce działać z sukcesami i być silny musi stale dążyć do organizowania nowych członków Związku. Jest to najbardziej skuteczny sposób na budowanie wpływowej organizacji związkowej.
5 kroków i 5 powodów
Masz problemy w pracy? Uważasz, że w Twoim zakładzie pracy potrzebny jest związek zawodowy? Porozmawiaj z kolegami i zaproponuj założenie NSZZ „Solidarność”.
Jeżeli podjęliście decyzję o utworzeniu związku zawodowego, skontaktuj się z organizatorem związkowym, który przekaże Tobie pełną informację dotyczącą utworzenia organizacji związkowej oraz sprawnie przeprowadzi przez wszelkie etapy jej zakładania i rejestrowania.
- Zorganizujcie zebranie założycielskie, najlepiej poza miejscem pracy.
- Podczas spotkania wypełnijcie deklaracje członkowskie.
- Przygotujcie pisma, które możesz pobrać ze strony internetowej bądź otrzymać w odpowiednim Regionie „Solidarności".
- Wybierzcie swoich przedstawicieli, czyli Tymczasową Komisję Zakładową.
- Wniosek o zarejestrowanie organizacji związkowej dostarcz do właściwego Tobie terytorialnie Zarządu Regionu „Solidarności.
Gratulacje! Założyliście związek zawodowy!
Najważniejszy! Czas na działanie!
Stale rozmawiaj z pracownikami, zachęcaj ich do wstąpienia do Związku. Im więcej członków będzie liczyła organizacja związkowa, tym większa będzie Wasza siła i skuteczność w negocjacjach z pracodawcą.
Dlaczego warto należeć do związku zawodowego?
5 powodów, dla których warto jest wstąpić do związku zawodowego (zorganizować się w związek zawodowy) i przyłączyć się do NSZZ Solidarność:
- Pomoc silnej grupy w razie problemów w pracy.
- Większa możliwość wynegocjowanie lepszych warunków pracy, bądź podwyżki
- Pomoc w razie dyskryminacji, przemocy, czy też niesprawiedliwego traktowania.
- Możliwość pomocy innym pracownikom.
- Możliwość skorzystania z porad ekspertów działających w związku, a także prawników.